O školce

Najdete nás v klidném prostředí zástavby rodinných domků v tzv. „staré“ Písnici. Poloha na okraji Prahy předurčuje velké množství možností, jak využívat celoročně inspirujících vycházek (lesy, louky, rybník, báječně vybavené veřejné dětské hřiště). Zároveň máme prostornou zahradu s členitým terénem a tak např. v zimě využíváme kopec k bobování a zimním radovánkám. Na prostorné zahradě je mnoho nových herních a sportovních prvků, máme nově vybudované sportovní hřiště s pevným bezpečnostním povrchem (dopravní, míčové a sportovní hry). Naše pískoviště jsou z hygienických důvodů krytá sítí a zároveň i pergolou proti slunci.

Zajišťujeme celodenní péči od 6.30-17 hodin. Pokud rodiče potřebují, vycházíme vstříc i jejich individuálním požadavkům po předchozí domluvě. Jsme dvoutřídní MŠ pro děti od 3-6 (7) let. Ve třídě „Želviček“ jsou ty nejmladší děti 3-4(5) leté, hlavní důraz se klade na citlivou a plynulou adaptaci dítěte, které si zvyká na nové prostředí. Třída „Slůňat“ je předškolní, pro děti 5-6(7) leté, kde se věnuje značná pozornost přípravě dětí na vstup do první třídy základní školy. Máme dlouhodobě dobrou zkušenost ve spolupráci s klinickým logopedem a pedagogicko-psychologickou poradnou.

Kolektiv všech zaměstnanců vychází vstříc potřebám dětí, mají k dětem vlídný a laskavý vztah. V MŠ pracují kvalifikované učitelky, které využívají Rámcového vzdělávacího programu (závazný dokument pro předškolní vzdělávání). Při tvorbě vlastních třídních programů učitelky dbaly na věkové zvláštnosti dětí, volí si různé prostředky a metody a volně se rozhodují, jakou cestou se vydají ke společnému cíli. Témata se střídají po týdnu, námětově na sebe navazují, doplňují se a sledují gradaci od jednoduchého ke složitějšímu. Učitelky mají možnost aktuálně reagovat na dětské podněty a potřeby a společně se nad nimi s dětmi zamýšlet. Osvědčila se nám práce v menších skupinkách a tím lépe poznávat individualitu a osobnost dítěte. Učitelky si uvědomují, jak je důležité neponechávat děti v pasivní roli, jak je důležité podněcovat jejich touhu po poznání, posilovat zdravé sebevědomí a navazovat nové vztahy.

Při tvorbě školního programu jsme vycházely z toho, že nejpřirozenější činností dítěte v tomto období, je hra. Při ní vnímavý pedagog pozná stupeň rozvoje osobnosti dítěte. Každá hra má motivaci, pravidla a splňuje určitý záměr. Poznáváme, jak dalece je dítě schopné se soustředit, být pozorné, tvořivé a nápadité, jak řeší neúspěch či prohru. Motivujeme děti k tomu, aby poznávaly okolní svět, kamarády a samy sebe. Pomáháme dětem rozvíjet řeč, učíme je naslouchat druhým a komunikovat s nimi, ptát se, chápat okolní svět. Je důležité učit děti uvědomovat si své emoce a umět je pojmenovávat. Pomocí tvořivých her zdokonalují jemnou a hrubou motoriku, pohybové dovednosti, smyslové vnímání, logické myšlení i výtvarné schopnosti. Podněcujeme je, aby při tvořivé činnosti projevovaly vlastní fantazii a nápady.

Každodenním posláním učitelek je vlastní tvořivá práce s dětmi. Přesto našim dětem nabízíme pro zpestření různé aktivity, které jsou oblíbené jako např. výuku anglického jazyka pod vedením odborné lektorky, která dbá na věkové zvláštnosti dětí (ukázkové hodiny pro rodiče), kroužek hudebně pohybové výchovy (dobře motivovaná pohybová aktivita), kroužek hry na flétnu – Zdravé pískání. Mnoho dalších aktivit se uskutečňuje v průběhu školního roku: pobyt dětí na škole v přírodě na horách, divadelní představení v MŠ, ale vyjíždíme i do divadel (Minor, U Hasičů), zveme do školy kouzelníka, cirkus, ornitology s dravými ptáky, vyjíždíme na školní výlety (zajímavá místa v okolí Prahy, farmy, ekologická centra, skanzeny), oslavujeme společně s rodiči Vánoce, svátek Matek, Den dětí a loučíme se se školáky. Děti se účastní výtvarných soutěží a společně s rodiči se zapojily do celoroční soutěže ve sběru hliníku. V rámci ekologické výchovy s dětmi třídíme odpad.

Jsme si vědomy toho, že vychovat šťastné a spokojené dítě je dlouhá a náročná cesta. Na začátku stojí rodina a mateřská škola se přidává hned jako první pomocník. Spolupráce mezi rodinou a mateřskou školou je nesmírně důležitá a těší nás, že v naší mateřské škole je tradičně dobrá.

Sami se můžete přesvědčit, jak se nám toto vše daří. Rádi vás i Vaše děti přivítáme u zápisu. V době vyzvedávání přihlášek si můžete prohlédnout prostory a prostředí v MŠ a p. učitelky Vám rády odpoví na Vaše dotazy.

INFORMACE O PLATBÁCH ve školním roce 2023/2024 od 1.9.2023

STRAVNÉ